Skrevet af Stefan Rissom Witt, professionsbachelor i fysioterapi
Har du nogensinde undret dig over det karakteristiske "knæk", når du knækker fingre eller tæer? Mange frygter eller kender til myten om, at lyden kan være skadelig og endda føre til gigt.
Hvad er det der sker i vores led, når vi knækker dem?
Når du hører et knæk i dine fingre eller fodled, sker det, fordi du bøjer, trækker eller strækker leddene. Lyden skyldes små luftbobler, der dannes i ledvæsken, når trykket ændres i leddene. Når du knækker fingrene, strækkes leddene, hvilket får volumen og pladsen i leddet til at ændre sig, og trykket i ledvæsken falder. Dette tryk får de små luftbobler i ledvæsken til at sprænge, og det er denne pludselige bristen af luftboblerne, der laver den karakteristiske knæk-lyd.
Det, der sker, er egentlig overordnet det samme som når en kiropraktor arbejder med at bringe led i yderpositioner og udfører 'knæk' i forskellige led. Her vil man ofte opleve en følelse af lettelse, frihed og bevægelighed i det eller de led der behandles. Det er det samme der gælder, når man knækker fingre.